Track

Track

High School 

Co-Head Coach: Steve Reeves & Bryson Mahlberg

Assistant Coaches: Tony Neels, Scott Carlin, Tim Peterson, Dan Yilk, & Jillian Dowdy

Volunteer Coaches: Barry McDiarmid & Jesse Ambler

Junior High:

Head Coaches: Jim Clark & Nicole Rubenthaler

Assistant: Nick Miller & Jonathan Meyer 

CONGRATULATIONS TO THE STATE TRACK WINNERS:

Girls:  Hannah A. - 2nd Place (800 Meter) & 8th Place (400 Meter)
A. Bliven, A. Ackerman, B. Rickersten, H. Anderson - 8th Place (4x100 Relay) 

Boys: T. Hruza - 1st Place (All Class Champion) (Pole Vault)
R. Healey, T. Hruza, T. Harbur, M. Ackerman - 3rd Place (4x400 Meter Relay)
M. Ackerman, T. Hruza, W. Hotz, T. Harbur - 5th Place (4x100 Meter Relay). 

GREAT JOB SWEDES!

 

CONGRATULATIONS TO THE GIRLS'S ON THEIR
DISTRICT B-6 CHAMPIONSHIP!

GOOD LUCK TO THE STATE QUALIFIERS!

H. Anderson (1st - 400 meters) A. Peterson (3rd - 110 hurdles)
H. Anderson (1st - 800 meters) T. Hruza (1st - Pole Vault)
L. Johnson (2nd - 100 meter hurdles) W. Hotz (3rd - Pole Vault)
K. Kleinknecht (3rd - 100 meter hurdles) M. Ackerman, T. Hruza, W. Hotz, T. Harbur
(2nd - 4 x 100 relay)
L. Sitorius (2nd - 300 meter hurdles) R. Healey, T. Hruza, T. Harbur, M. Ackerman
(1st - 4 x 400 relay)
A. Ackerman (2nd - long jump)  
A. Bliven, A. Ackerman, B. Rickersten, H. Anderson
(1st - 4 x 100 relay)
 
A. Bliven, B. Rickertsen, H. Anderson, A. Ackerman
(2nd - 4 x 400 relay)
 
C. Harpole, A. Ackerman, J. Davis, E. Healey
(1st - 4 x 800 relay)
 

Horizontal Tabs

Schedule
Schedule

2018/2019 Reserve & Varsity Track Schedule
(Home Events In CAPITAL Letters) 

 

 

 
March 15 - UNK Indoor Meet (v) @ Kearney Results
March 22 - Boys Track - Indoor (v) @ UNK - Kearney, 4:30 p.m. Results
March 23 - Girls Track (v) @ Sidney Invite, 9:00 a.m. MT POSTPONED TO 3/26 Results
March 26 - Girls/Boys Track (v) @ Cozad Triangular, 4:30 p.m. Results
March 30 - Girls/Boys Track (v) @ Ogallala, 10:00 a.m. CANCELLED DUE TO WEATHER

 

April 1 - Girls/Boys Track (v) @ McCook, 1:00 p.m. Results
April 5 - Girls/Boys Track (v) @ Broken Bow Invite, 1:30 p.m.  Results
April 11 - Girls/Boys Track (v) ZORN INVITE, 2:30 p.m. CHANGED TO April 9 DUE TO WEATHER FORECAST Results
April 16 - Girls/Boys Track (r) GOTHENBURG/BRADY INVITE, 3:00 p.m. Results
April 19 - Girls/Boys Track (v) @ Don Bader Invite - Lexington 12:00 p.m. Results
April 23 - Girls/Boys Track (r) @ Broken Bow Invite, 4:00 p.m. Results
April 27 - Girls/Boys Track (v) SWC @ Broken Bow, 11:00 a.m.  Results
April 29 - Girls/Boys Track (9th/10th) @ North Platte, 12:00 p.m. CANCELLED DUE TO WEATHER!  
May 2 - Girls/Boys Track (v) Best of Midwest @ Sutherland, TBD - CANCELLED DUE TO WEATHER!  
May 3 - Girls/Boys Track (v) @ Cozad, 4:00 p.m. Results
May 9 - Girls/Boys Track (v) - Districts - Ogallala Results
May 17 & 18 - Girls/Boys Track (v) - State Track at Omaha, TBA Results
Roster
Roster

2018-2019 Track Roster

Boys

Grade

 

Girls

Grade

Caden Geiken 12   Amaya Ackerman 12
Trenton Harbur 12   Hannah Anderson 12
Chandler Harm 12   Jessica Bartlett 12
Ryan Healey 12   Annie Bassett 12
Wyatt Hotz 12   Amber Brown 12
Tyce Hruza 12   Courtney Harpole 12
Kody Miller 12   Lauren Johnson 12
Vincent Nichols 12   Kaitlyn Kleinknecht 12
Josh Olson 12   Karina Pizano 12
Adrian Peterson 12   Jamie Graff 11
Marc Ackerman 11   Kenzie Graham 11
Ryan Brown 11   Cara Hudson 11
Camryn Klintworth 11   Olivia Jorgenson 11
Mason Mendell 11   Rosemary McVay-Tagoai 11
Trenton Peterson 11   Tessa Oliver 11
Bryce Ryker 11   Liliana Sitorius 11
Matt Shea 11   Avery Streeter 11
Dawson Young 11   Allyson White 11
William Anderson 10   Alexis Bliven 10
Riley Baker 10   Mackenzie Bogus 10
Owen Geiken 10   Jaiden Davis 10
Tanner Langley 10   Annica Harm 10
Maverick Macek 10   Rachel Howard 10
Hayden Maline 10   McKenzie Klintworth 10
Ashton Riley 10   Kayla Peterson 10
Uriah Roberts 10   Chiara Richeson 10
Seth Trumbley 10   Bella Rickertsen 10
Ty Bartels 9   Chloe Royce 10
Elijah Buck 9   Paige Wright 10
Trevor David 9   Arissa Ackerman 9
Trenton Flies 9   Megan Cox 9
Sean Graff 9   Kaileigh Gilligan 9
Ty Hotz 9   Kylar Graham 9
Gunner Mayers 9   Eve Healey 9
Forrest Millsap 9   Tarynn Miller 9
Patrick Moore 9   Emily Schwanz 9
Lukan Most 9   Emma Siemek 9
Isaiah Ramirez 9   Destiny Wilkerson 9
Bailey Ryker 9      
JJ Smith 9      
Sawyer Therrien 9      
Luke Vesely 9      
Conner Weidman 9      
Pictures - 2019
 
 
 
Pictures - 2019
Records
 
 

Our Mission

Excellence is an Expectation!

The mission of Gothenburg Public Schools is to prepare all students to become lifelong learners within a positive and innovative learning environment.